O světě Firefly

V první části naleznete nové reálie, které sem vložili vypravěči. Jsou to veřejně známé informace, které se vážou k některým příběhům, co se ve hře objeví.
Ve druhé části naleznete základ o světe, ve kterém hrajeme. Každý by si to měl alespoň jednou přečíst.


Nové reálie

Datace

2512 - doba hry
2511 - konec války
2506 - začátek války

Lidé

Klaunditi
Dnes už legendární dvojice, pravděpodobně pár, bankovních lupičů. Už mnohokrát byli v různých televizních přenosech. Novináři a veřejnost rádi sledují jejich povedené vloupačky do bank a následné uhozené útěky před policií a šerify po celém území Aliance. Lidi je milují, i protože si vždycky najdou čas převést babičku přes silnici nebo přispět pár yuanů na charitu. Do historie vstoupil záběr, který pořídil jeden z novinářů, když Klaunditi po vyloupení jistého kasina ujížděli městem na jednomístné motorce v kostýmech plyšových medvídků a za nimi se hnala celá flotila policejních vznášedel.
Běžně ale na práci nosí jejich typické klaunské masky. Spravují také webovou stránku, kde se shromažďují jejich videa. Skalní fanoušci si mohou koupit prémiový účet, kde uvidí růzbé bonusové materiály a prý i Klaundity bez masky.
Jejich poslední akcí bylo vyloupení banky na Salisbury. Planety, kolem které obíhá náš měsíc Lennox. Od té doby se o nich neslyšelo.

Události

Dobytkářská válka
Před cca 12-15 lety se v okolí města odehrávala dobytkářská válka. Dvě rozvětvenější rodiny - Blake-Poulsenovi a Lewisovi+O’Connellovi - se chytly mezi sebou, “bojujících” bylo v nejhorším vrcholu tak 30-40 - a to už je na místní situaci fakt událost! Navíc to trvalo skoro tři roky, než Lewisovi a O’Connellovi s přispěním tehdejšího šerifa (z frakce O’Connellů) zvítězili. Následky byly tvrdé, z Blakeů nepřežil prakticky nikdo až na jednoho uprchlíka (Randy Blake je dodnes hledaný za trojnásobnou úkladnou vraždu Paula a Petera Lewise a Lukea O’Connella, i když jsou dodnes pochybnosti co se vlastně stalo), co zbylo z Poulsenů nečekalo na výsledek aliančního soudního řízení které to celé mělo rozřešit a přestěhovali se neznámo kam. Lewisovi a O’Connellovi ale za ty roky taky přišli o několik svých. Celkové ztráty na životech za cca tucet přestřelek a menších bitek byly 15 lidí.

Městečko Felony
Městečko Felony leželo v poušti, několik dní cesty na východ od Beaver City, a vždycky to byla černá ovce planety - zločinci, uprchlíci před spravedlností, pašeráci, gambleři, všechny neřesti vesmíru na které jen pomyslíte. Pokud jste to chtěli a měli jste co nabídnout, ve Felony jste to dostali. Tedy až donedávna, je tomu totiž právě rok co Felony přestalo existovat. Teorií bylo hodně, nájezd Reaverů byl asi nejpopulárnější, ale tehdy nikdo žádné lodě nezaznamenal a Reaveři jen tak nepřestávají. Nakonec se to hodilo na války gangů, ale co mohl kdo mít ze zničení Felony za prospěch, můžeme jedině hádat. Faktem je, že město shořelo na uhel a z jeho obyvatel nepřežil jediný, takže není, kdo by příběh zkázy Felony vyprávěl. Rozhodně skvělý námět na duchařské historky a strašení dětí!


Co je Firefly?

Firefly je americký space westernový dramatický televizní seriál natočený v roce 2002. Ačkoliv zpětně je seriál hodnocený kladně a má silnou základnu fanoušků, odvysílaná byla pouze jedna řada o 15 dílech (první díl s názvem Serenity byl dvojitý). Na žádost fanoušků vznikl v roce 2005 film Serenity, který volně navazuje na seriál a příběh pomyslně uzavírá. Reakce na něj jsou dodnes rozporuplné.
Existuje i řada knih a komix.
Seriál sleduje posádku pašeráků, kteří cestují vesmírem a vydělávají si na živobytí (loď je třídy “Firefly”, odtud název celého seriálu).

Co je o světě Firefly nutné vědět?

Celý příběh (i ten náš) se odehrává v 26. století. Země, jak jsme ji znali, už neexistuje. Lidstvo ji koncem 21. století po vyčerpání přírodních zdrojů opustilo na palubách velkých generačních lodí zvaných "Archy" a po blíže neurčené dlouhé době, během které se stíraly rozdíly mezi národy na palubách lodí, dorazilo do nového hvězdného systému, který kolonizovalo. Nový systém, nazvývaný "The Verse" má 3 hvězdy, 2 protohvězdy, desítky planet a stovky měsíců, přičemž většina těchto těles byla terraformována.
Systém se dělí na tzv. Centrální světy a Okrajové světy. Centrální světy jsou jakýmisi středisky vědy, kultury, politiky a obchodu, zatímco Okrajové planety jsou něco jako Divoký západ.

Co je to Terraformace?

Terraformace je proces, při kterém se složitým technickým procesem, který trvá desetiletí, neobyvatelná planeta či měsíc přemění na planetu obyvatelnou. Dá se upravit i sluneční záření a dokonce gravitace, takže všechny obydlené světy Verse mají Zemi podobné podmínky. Nicméně centrálním světům byla věnována větší péče, zatímco okrajové planety bývají poněkud "odfláknuté" a tudíž nehostinné. Občas se proces také nepovede úplně, což má za následek různé vrozené vady, nutnost podávat obyvatelům speciální léky a pod. I toto je příčinou napětí mezi centrálními a okrajovými planetami.

Svět

Verse ovládá autoritativní mocnost zvaná Aliance. Vznikla fúzí bývalých USA a Číny. Tím je dané i složení obyvatelstva - rozmanitost je daná spíš nově osídlenými planetami, než původní rozmanitostí "Země, jež byla". Jiných "národností" či kultur než “amerických” a “čínských” je pomálu.
Úředním jazykem Aliance je jak angličtina, tak čínština (jiné jazyky už jsou pouze mrtvé nebo téměř nepoužívané) a oba jazyky jsou si rovnocenné (postavy v seriálu běžně umí oba, nápisy jsou dvojjazyčné). Ve hře proto tyto dva jazyky nebudeme nijak rozlišovat a všichni budeme mluvit česky.
Alianci vládne parlament, který sídlí na planetě Londinium. Šlechtické tituly existují, ale jsou spíše kuriozitou ojedinělých planet.
Další důležitá centrální planeta je Sihnon, který je sídlem obchodních korporací (a mimochodem i Cechu společnic, viz. dále)
Mezi Centrálními a Okrajovými planetami vždycky byla propast. Zatímco v centru Aliance není problém vyléčit rakovinu, nebo žít v mrakodrapu a létat ve vznášedle, na Okrajových planetách jsou lidi rádi, když si zapálí petrolejku ve svém dřevěném srubu. Největším zdrojem příjmů okrajových planet je tak například chov dobytka.
Zatímco Centrální planety jsou prošpikované kamerami, na Okrajových planetách je výhradně v rukou místních obyvatel.
Aliance jako taková běžně toleruje drobné výstřelky v zákonech a jejich rukou je na většině okrajových planet místní Sheriff a obvykle je to právě on, kdo určuje, co je a není zákon. Přece jen, kontrola jen tak nepřijde a kdyby ano, tak záznamy neexistují.
Samozřejmě, čím blíže centru, tím více má vše pod kontrolou Aliance. Má velkou armádu, zároveň silné policejní složky a také speciální tajné služby. Ty se vyznačují krutostí, nesmlouvavostí a jsou obecně zahaleny tajemstvím. Soudy existují, nikdo ale v konfliktu proti systému nemá šanci.
Jsou zde i prakticky nezávislé planety a stanice ve vesmíru, opět ale vždy na okraji a většinou ovládané mafiánskými klikami.

Co jsou to společnice?

Všichni znají Cech společnic. Asi bychom mohli říct, že základ mají v japonských geishách. Jejich úkolem není jenom s někým strávit noc, společnice poskytuje komplexní zážitek, který by se dal popsat jako “dobře strávený čas”. Konverzace, dobré pití, příjemné prostředí.. dál si to asi umíte představit.
Nutno poznamenat, že společnici si nemůže dovolit každý, a jedná se spíše o zábavu Alianční smetánky (třebaže převahu mají mezi zákazníky muži, pro ženu není objednat si společnici něco neobvyklého) a především, že společnice si samy vybírají, s kým svůj čas stráví.
Díky všestranné výchově (společnice zpravidla kvůli požadavku na mobilitu dokáží např. pilotovat loď, kterou často i disponují) je společnice přístupná prakticky kdekoliv. Vyučit se v tomto oboru ale není vůbec lehké, protože jsou zde vysoké požadavky jak na inteligenci, tak vzhled a samozřejmě je tomu nutné věnovat spoustu času a peněz.
Většina společnic žije na centrální planetě v jednom domě, kde nejenom probíhá jejich výcvik, ale zároveň je i jejich ubytováním, dokud se samy nerozhodnou jinak. Říká se, že přátelství, které vzniká mezi společnicemi, je pevné a na celý život. Pokud se objeví jakýkoliv konflikt mezi zákazníkem a společnicí, prakticky se zákazník téměř okamžitě dostává na black list a nejenom, že si v rámci cechu společnic již neškrtne, ale pokud dojde na reálné ublížení, společnice jsou opravdu velmi bohaté… a víte co dokáží bohatí lidé…

Válka o nezávislost

Nespokojenost s vládou Aliance a s rozdíly mezi centrem a okrajem vedla roku 2506 ke vzniku “Konfederace nezávislých planet a měsíců”, která chtěla dosáhnout odtržení od Aliance pomocí vojenské síly. Podle jejich uniforem se pro vojáky Nezávislých vžil název “Hnědokabátníci”

Hnědokabátníci

Nebo také armáda konfederace. Představovali hlavní útočnou sílu povstalců. Ale je pravdou, že i když z války povstalo mnoho hrdinů, většinou to byli jen špatně vyzbrojení farmáři. Další problém byl v samotném velení, kdy každá z povstaleckých planet měla vlastního vůdce a generálové jen těžko nacházeli společnou řeč.
Proto, ačkoliv zpočátku hlavně díky prvku překvapení, dokázala konfederace obsadit důležité planety jako Hera, Shadow (největší farmářská planeta) a Persephone, jejich postup se rychle zastavil. Špatná výzbroj a mnohdy nejasná představa, jak vůbec válku vést, tak Konfederaci dovedla i přes mnohé hrdinské činy jednotlivých mužů k porážce o 5 let později v roce 2511.

Důležité bitvy války o nezávislost (NEPOVINNÉ ČTENÍ)

Bitev bylo samozřejmě svedeno mnoho, tyto měly ale zásadní vliv na výsledek války.
“Bitva jeseterů”
Bitva která trvala nejkratší dobu, zároveň je to ale bitva s největším počtem mrtvých. Bojištěm byl vesmírný prostor a Aliance zde poprvé představila své bojové lodě třídy AFAS (Alliance Fast Attack Ship). Ty byli odpovědí na konfederační letouny třídy Firefly. Právě díky nim do té doby zvládali Hnědokabátníci úspěšně vést guerillovou válku a rychle obsazovat planety, teď však měla Aliance na své straně letouny lépe vybavené a rychlejší.
Od této chvíle už Aliance dokázala s podporou svých velkých křižníků stále více a více vytlačovat Hnědokabátníky z jádra a čistili planetu po planetě.
Bitva o Du-Khang
Rok před koncem války byla na planetě Du-Khang svedena na obvyklé poměry dlouhá bitva. Armáda Konfederace se útokům z orbity i povrchu bránila dlouho a udatně. Nakonec ale byli i poslední vojáci 57. výsadkové jednotky, které se nestihly, nebo neměly jak stáhnout, přemoženy při obraně budhistického chrámu.
Bitva o údolí Serenity
Poslední bitva války. Trvala 7 týdnů a zemřelo během ní na 500,000 vojáků (330,000 Hnědokabátníků, 68% procent celé jejich nasazené síly). Na straně Konfederace je to hlavně vina mizerné zdravotní péče, a to i po konci bitvy, kdy se vítězná Aliance odmítla postarat se o zraněné protivníky.
V očích odporu jde o symbol celé jejich snahy a údolí Serenity dodnes vyvolává zvláště na okrajových planetách velké emoce. Také pro to, že ačkoliv se generalita vzdala, mnoho jednotek a lidí mělo dojem, že válka ještě úplně prohraná není.

Doba po válce

Krátce po bitvě o Serenity ovládla Aliance zpátky všechna území a mimo jiné si podrobila některé do té doby nezávislé planety.
Nyní je to 8 měsíců od kapitulace. Situace je už víceméně pod kontrolou, stále však není zcela utěšená. Na mnoho planet přilétají Alianční křižníky a hodnotí loajalitu místních během války. Občas lze narazit na ojedinělé jednotky odporu, ty ale nemají šanci a jsou rychle poraženy, je jich navíc stále méně a méně. A i sedláci v okrajových pásech se už naučili, kdo je jejich pán. Přece jen, kdo aspoň drží hubu a krok, vyloženě špatně se nemá.
Všem je jasné, že tento stav nebude trvat dlouho, ale stav zločinnosti je na mnohem vyšší úrovni než před válkou. A zatímco v jádru nemá Aliance problém udržet klid a mír, na okraji zákon drží Sheriff a místní domobrana.

A kde jsme my?

Planeta

Vlastně měsíc Lennox, který obíhá kolem planety Salisbury v solárním systému Kalidasa. Salisbury je planeta s vysokým podílem silně věřících obyvatel, se světem ale příliš nekomunikuje a od války zůstala víceméně opuštěná.
Lennox má pouhých 16 000 obyvatel, po válce počet nepřevyšuje 14 000. Většina místních jsou honáci, vzhledem k celibátu, který je dodržován na Salisbury tady lze v každém městečku narazit na více či méně luxusní hospodu a nevěstinec, kasino nebo dokonce sídlo společnic.
Válka sem nikdy nedosáhla, ačkoliv v posledním roce války zde občas nějaká konfederační loď přistála a ve městě byla i nepočetná posádka. Ta ale po konci války odletěla poté, co se vzdala místnímu Sheriffovi.
V podstatě ihned po kapitulaci se na Lennoxu objevila Aliance a vyměnila zástupce místní samosprávy. Šlo zejména o šerifa. Toho původního zatkli a odvezli pryč. Nyní je zde opět klid, i když se šušká že Aliance sem dřív nebo později pošle někoho na inspekci. Jaké vyvodí závěry, to lze jenom těžko předpovědět.

Další informace o životě na Lennoxu

Válka skončila před osmi měsíci a nyní je začátek léta roku 2512.
Kromě všemi očekávaného míru (ačkoliv názory na to, jestli je to takhle správně se různí) se občané také připravují na oslavu 120 let od terraformace!
Z planety se lze spojit s téměř celým vesmírem minimálně hlasově. Lodě však neodlétají a nepřilétají nijak pravidelně, pokud se chcete dostat na jiné místo ve vesmíru je to celkem problém a musíte si počkat. A také vás pilot musí nabrat, že ano.
V našem městečku jménem Beaver city nikdy nežilo moc honáků, zato ve službách je zde zaměstnaná spousta obyvatel. Kasino bylo i během války stále v provozu a když se to tak vezme, ani ostatním se nežilo špatně.
Město ani měsíc nikdy neměly příliš sofistikovaný systém vlády, v současné době drží zákonodárnou i výkonnou moc šerif. Třebaže je možné, že Aliance už nebude tak benevolentní co se týče vlády na Okraji..

Co dalšího je ještě důležité aneb VERSE FOR DUMMIES:

Mimozemšťani

Ve světě Firefly NENÍ MIMOZEMSKÝ ŽIVOT. Je to pro něj dost typické a všichni obyvatelé galaxie jsou lidé původem ze Země. Stejně tak zvířata jsou krávy a koně jak je známe my. Existuje zde ale přece jen jedna nezemská “rasa” - Plenitelé. Jedná se o více či méně zmutované lidi, kteří cestují vesmírem na rozpadajících se lodích (ty jsou často silně radioaktivní) a napadají okrajové planety. S lidmi nemluví, lidské řeči ale pravděpodobně rozumějí. Bojují jak noži tak pistolemi. Zatímco v Jádru si většina obyvatel planet myslí, že je to jenom povídačka, téměř každá okrajová planeta má s těmito piráty-kanibaly aspoň nějaké zkušenosti.

Cestování vesmírem

Vesmírné lodě disponují umělou gravitací, zvládají bez problémů sestup do atmosféry a občas potřebují tankovat. Cestování z planety na planetu trvá obvykle dny až týdny, po nějaké hodně okrajové trase s šetřením paliva i měsíce. Lodě nelítají žádným hyperprostorem nebo červími dírami - prostě jen rychle letí vesmírem. Teleportace neexistuje, vlečné paprsky také ne (i když lze loď zachytit třeba elektromagnetickým polem). Trajektorie registrovaných lodí je možné sledovat pomocí záznamů v navigačním systému; s tím si ale zkušený pašerák umí poradit.
Běžný občan nejspíš přijde do kontaktu jen s menšími loděmi s několikačlenou posádkou na převoz několika desítek tun zboží či pár pasažérů. Oproti tomu bitevní lodě Aliance mají posádku stovek můžu a často nesou na své palubě i stíhačky.

Cestování na planetách

Zatímco planety Jádra mají oblohu zahlcenou vznášedly, na Okraji není neobvyklé cestovat na koni. Běžný hromadný dopravní prostředek je vlak (na elektromagnetických kolejích). Leckterý farmář asi užije i čtyřkolku, zatímco auta nebo letadla, jakkoli by jejich použití stále dávalo smysl, nikde v serílu vidět není.

Zbraně

Používají se jak klasické střelné zbraně na bázi střelného prachu, tak tzv. gaussovy zbraně, kde je kulka urychlována elektromagnetickým polem. Co je naopak prakticky vzácnost, jsou laserové zbraně - ruční existují jen v podobě několika nepříliš povedených prototypů, větší se nacházejí na vesmírných lodích.
Pořádkové síly Aliance občas používají sonické zbraně, které útočí rázovou vlnou ultrazvuku.

Komunikace

Celý Verse je spojen komunikační sítí zvanou Cortex. Něco jako Internet. Dá se přes to komunikovat v reálném čase i z planety na planetu. Běží na tom Alianční vysílání i soukromé videohovory. Aliance provozuje celkem spolehlivé poštovní služby (skrze síť soukromých kontraktorů).

Měna

Centrální planety mají online převody a papírové bankovky, jejichž pohyb je sledovatelný. Na Okraji se spíš platí mincemi z drahých kovů (zlato, stříbro, platina), ale cenným platidlem jsou i léky, nářadí nebo potravinové dávky.

Rovnoprávnost

Aliance toleruje různá náboženství a zvyky, občanství je zaručeno komukoli. Postavení můžu a žen je oficiálně rovnoprávné, ale na některých Okrajových planetách, kde vládne spíš právo silnějšího a starý klasický šovinismus, se může snadno stát, že žena je pouze majetkem, který nemá co kecat do chlapských záležitostí.

Právo a pořádek

Největší silou Aliance je samozřejmě armáda, ale pokud se nejedná zrovna o boj s rebely, zajišťuje právo a pořádek "policie".
Na Okrajových planetách je to buď Aliancí placená soukromá bezpečnostní agentura nebo Aliancí ustanovený šerif (Sheriff), který si své lidi organizuje sám.
Takováto místní správa obvykle řeší menší prohřešky, krádeže apod. Pokud dojde na vraždu někoho významného nebo trestný čin přesahující významem mimo planetu, je na čase zavolat Interpol nebo Federal Marshals.
Interpol (Interplanetary Police) řeší zločiny přesahující z planety na planetu , resp. zločince, kteří unikli lokální spravedlnosti. A to spíše ve věci stopování a vyšetřování. Na vynucovaní aliančního práva a samotné pronásledování tu pak jsou Federal Marshals neboli "Federálové". Ti mají poměrně velkou autonomii v přivádění zločinců před soud, takže jejich činnost občas připomíná spíš lovce lidí než obránce pořádku a míru.

Víra a nadpřirozeno

Je běžné věřit v křesťanského Boha, na některých světech dokonce v dost ortodoxní podobě. Kněží i mniši jsou vážení. Stejně tak je hojně rozšířen budhismus a některá další prastará náboženství. Samozřejmě existuje i množství pověr, mýtů a povídaček, které si lidé buď přinesli ze Země, nebo vznikly v nebezpečném prostředí vesmíru a okrajových planet. Aliance vědecky studuje možnosti parapsychických schopností.

více zde: http://firefly.wikia.com/wiki/Main_Page

Zdroje: Seriál Firefly, Firefly wiki a Wikipedie
Sepsal: Neji a Nerion

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License